Po dlouhé a chladné zimě přichází jaro a to je přesně ten čas, kdy si váš čtyřkolový domácí mazlíček zaslouží trochu pozornosti. Jízda v dešti, sněhu, na posypaných cestách a mrazu dá každému autu zabrat a právě proto je právě teď ten nejlepší čas na to, abyste ho dali do pořádku. Pojďte se podívat, na co nesmíte zapomenout.
Po zimě může na autě zůstat vrstva soli a špíny a to na karoserii i na podvozku. To všechno je riziko pro lak i ostatní kovové díly, proto je důležité dopřát vozidlu pořádnou sprchu, abyste dostali veškerou špínu i z těžko dostupných míst. Kromě vysokotlakového umytí nezapomeňte použít speciální chemii na odstranění zbytků soli, aby se zabránilo korozi na plechách i brzdových komponentech. Vyčištěná karoserie i podvozek vám ušetří peníze za případnou údržbu a opravy.
Jaro vždy ukáže, co zima skrývala, včetně drobných škrábanců na laku či jiných poškození, které jste si v chladných měsících nevšimli. Pro tyto případy pomůže malá korekční tužka na lak nebo speciální prostředek na opravu laku, dokážou udělat zázraky a chrání karoserii před korozí. Nezapomínejte ani na gumové těsnění, které během zimy trpěly mrazem a solí. Pár tahů přípravkem na gumu a silikon je vrátí do formy, zabrání nepříjemnému skřípání a pořádně prodlouží jejich životnost.
Nejen na karoserii, ale i v interiéru auta nechá zima své stopy, nejčastěji prach, hrubé nečistoty nebo nepříjemné pachy. Proto je nejlepší najít si čas na pořádné povysávání interiéru, od koberce na podlaze, přes sedačky, prostor mezi nimi až po čalounění stropu. Po suchém uklizení přijde na řadu to mokré, včetně plastů a kožených částí, na které je třeba použít speciální přípravky na ošetření. Nezapomeňte na důkladnou dezinfekci klimatizace a pokud třeba, tak i její doplnění.
Aby všechno v autě fungovalo, jak má, třeba se po zimě podívat i na technické kapaliny. V tomto období totiž mnohé z nich mohou klesnout nebo ztratit své optimální vlastnosti. Stačí otevřít kapotu a podívat hladinu oleje, chladicí kapaliny, brzdové kapaliny či kapaliny do ostřikovačů. Pokud je něčeho málo, doplňte danou kapalinu. V případě směsi do ostřikovačů třeba nahradit zimní směs letní. Pozor, tyto dvě kapaliny nemíchejte, bude z toho více škody, než užitku.
Vidět a být viděn, to je zlaté pravidlo, které jste slyšeli už v autoškole. Základem je proto po výměna kontrola stěračů, protože po zimě mohou být opotřebované a skla znečištěné solí. Stačí tedy zkontrolovat, zda stěrače dobře čistí sklo, a pokud ne, vyměnit je. Pořádně též opláchněte skla a světlomety vhodným čisticím prostředkem, abyste odstranili všechny usazeniny a zlepšili si tak viditelnost na cestách. Pokud to nepomůže, třeba dát světlomety profesionálně vyčistit a vyleštit.
Hned, jak skončí zima a riziko námrazy či sněhu, přichází čas i na výměnu pneumatik. V zimě určitě nepoužívejte ty letní a to platí i naopak, v létě se vyhněte používání zimních pneumatik. Při jejich výměně si dejte pozor na správné vyvážení a stejně tak na kontrolu tlaku, abyste dosáhli ideální poměr mezi přilnavostí a rovnoměrným opotřebením pláště. Důležitá je i geometrie kol, která též zabrání jejich nerovnoměrnému opotřebení a přispívá k bezpečnosti na cestě.
Během zimy trpěly nejen karoserie či koberce, ale pořádně zabrat dostala i autobaterie. Na jaře proto v prvním řadě zkontrolujte, zda není poškozená a změřte její napětí voltmetrem, kdy by ideální hodnota měla být 12.6 V. Pokud zjistíte, že baterie je slabá, máte dvě možnosti. První je její dobití speciální nabíječkou na baterie, druhou výměna. V případě výměny si dejte dobrý pozor na správný postup odpojení a zapojení, přičemž moderní auta budou vyžadovat i úvodní inicializaci.
Po zimě, kdy se na cestách používala sůl a bylo všude více vlhkosti, je dobré zkontrolovat i brzdy. Sůl a nečistoty mohou ovlivnit jejich funkčnost proto byste měli vizuálně zkontrolovat tak brzdové destičky, jakož i brzdové kotouče. Nejsou příliš opotřebované, rezavé nebo poškozené? Též zkontrolujte i hladinu brzdové kapaliny a to, zda někde neuniká. Pokud při brzdění uslyšíte zvláštní zvuky, cítíte vibrace nebo máte pocit, že brzdy nefungují, jak by měly, zajděte s autem do odborného servisu.
Během uklízení auta si nezapomeňte zkontrolovat i povinnou výbavu. To je důležité pro bezpečnost, ale i proto, abyste měli všechno potřebné v případě kontroly v pořádku. Zkontrolujte, zda lékárnička obsahuje všechno, co má a podívejte datumy exspirace jednotlivých komponentů. Co se týká ostatní povinné výbavy, ujistěte se, že máte v autě výstražný trojúhelník, reflexní vestu pro každého pasažéra, tažné lano a funkční náhradní žárovky. Nikdy nevíte, kdy se vám to bude hodit.
Pokud to vaše možnosti dovolují, navštívit na konci zimy a na úvod jara profesionální autoservis. Mnoho z komponentů na autě totiž víte zkontrolovat sami a v domácích podmínkách, no některé z nich, například diagnostiku motoru nebo stav převodovky, vědí nejlépe ověřit jen v servise. Po takovéto kontrole je potom nejlepší ověřit si připravenost auta na sezónu i kratším výletem někde v okolí. Během jízdy se mohou nejlépe ukázat ještě nějaké skryté nedostatky nebo chyby.
zakoupené na runder.cz 23.03.2025
zakoupené na runder.cz 22.03.2025
zakoupené na runder.cz 07.04.2025
zakoupené na runder.cz 29.03.2025
zakoupené na runder.cz 24.03.2025
zakoupené na runder.cz 06.04.2025