Jízda po dálnici je pro mnoho řidičů každodenní rutinou, přesto se často setkáváme se situacemi, které dokazují, že zvládnout ji opravdu dobře není vždy samozřejmostí. Ať už jste zkušený řidič, nebo někdo, kdo se na dálnici cítí trochu nejistě, několik praktických rad nikdy neuškodí.
Než vyrazíte na dálnici, nezapomeňte si koupit viněta . Lze to provést rychle online na webu nebo osobně na čerpací stanici Při nákupu se ujistěte, že jste zadali správné údaje o vozidle, zejména registrační značku, jinak můžete být nepříjemně překvapeni pokutou. Pokud jde o známku, můžete si koupit jednodenní, desetidenní, třicetidenní a 365denní známku. Pokud jezdíte často, vyplatí se poslední jmenovaná, pro kratší cesty postačí ta nejlevnější. Bez známky na dálnici nejezděte.
Na dálnici je rychlost jasná, maximálně 130 km/h, minimálně 80 km/h. Pokud však dálnice prochází obcí, minimální rychlost klesá na 65 km/h. Dodržování těchto limitů má zásadní význam pro bezpečnost a plynulost provozu. Pokud vás policie přistihne při překročení maximální povolené rychlosti, může vám udělit vysokou pokutu, a to buď na místě, nebo pokud vám přijde poštou. Pokutu můžete dostat nejen za překročení rychlosti, ale také za to, že jste neměli na sobě bezpečnostní pásy které vám mohou zachránit život.
Základním pravidlem je jezdit v nejpravějším volném pruhu. Prostřední ani levý jízdní pruh nejsou určeny k trvalému pobytu. Levý pruh je určen pouze pro předjíždění, a pokud jsou v něm tři pruhy, platí totéž pro prostřední pruh. A k nemáte důvod být jinde, zůstaňte vpravo. Výjimkou může být situace, kdy je hustý provoz a vy jedete souběžně. Jízda v nesprávném pruhu zdržuje ostatní a můžete za ni dostat pokutu. Sledujte svá zrcátka, vždy se držte vpravo a pouštějte rychlejší.
Dodržování bezpečné vzdálenosti od vozidla před vámi je základním krokem, který vám může ušetřit spoustu nervů a případně i vaše auto. Ideální vzdálenost by měla být alespoň dvě sekundy, což při rychlosti 130 km/h znamená zhruba 70 metrů. Pokud je silnice mokrá nebo kluzká, raději si nechte ještě větší odstup. Pokud používáte tempomat, nezapomeňte správně nastavit asistenta odstupu, pokud je jím váš vůz vybaven. Příliš malý odstup je velmi riskantní, a pokud by se něco stalo, byli byste považováni za viníka nehody.
Levý pruh na dálnici není určen pro pohodovou jízdu. Je určen pouze k předjíždění, a pokud v něm stojíte déle, než je nutné, zbytečně zdržujete ostatní. Pokud dokončíte předjíždění, okamžitě se vraťte do pravého pruhu. Pokud vidíte, že někdo za vámi jede rychleji nebo bliká světly, nechte ho bez váhání projet. Pamatujte, že jízda v levém pruhu, pokud nepředjíždíte, může být také nebezpečná, protože ostatní řidiči mohou být zmateni nebo se vás mohou snažit předjet v místech, kde to není bezpečné.
Pokud máte problém s vozem nebo se stane nějaká nepředvídaná situace, nikdy nezastavujte jen tak někde na dálnici. Pokud je váš vůz ještě pojízdný, zajeďte na nejbližší odpočívadlo, čerpací stanici nebo odpočívadlo. Pokud auto není pojízdné, pokuste se alespoň dostat na krajnici nebo do odstavného pruhu. Zastavení přímo na dálnici je nebezpečné, nezapomeňte, že auta se na dálnici pohybují velmi rychle, což zkracuje reakční dobu a prodlužuje brzdnou dráhu. Následky mohou být fatální.
Pokud dojde k nehodě, nejprve se ujistěte, že jste v bezpečí. Okamžitě opusťte vozidlo a přesuňte se na bezpečné místo, nejlépe za svodidla nebo do odstavného pruhu. Ujistěte se, že máte na sobě reflexní vestu, abyste byli vidět, a alespoň 100 metrů před nehodou umístěte na silnici výstražný trojúhelník. Nezapomeňte co nejdříve zavolat na linku 112 a přivolat pomoc. V případě potřeby informujte také správce komunikace, ale rozhodně nikdy nezůstávejte na silnici, riskovali byste další nehodu na silnici!
Pozornost je na dálnici klíčová, protože jedete vysokou rychlostí a i malá chyba může mít vážné následky. Zapomeňte proto na telefonování, kontrolu mobilního telefonu, jídlo nebo pití za jízdy. Každý okamžik je důležitý, proto se soustřeďte na silnici a provoz kolem sebe. Překročení rychlosti znamená, že máte méně času na reakci, proto je nezbytné sledovat nejen vozidla před vámi, ale také dění kolem vás. Nejlepší je, pokud zvolíte opatrnou a defenzivní řízení .
Když se na dálnici zhorší počasí Ať už fouká vítr, prší, sněží nebo je jen chladno, vždy jezděte opatrněji. V těchto podmínkách se snažte vyvarovat prudkých manévrů, zrychlování a brzdění, protože vozidlo může ztratit přilnavost. Pokud máte zimní pneumatiky, ujistěte se, že jsou v dobrém stavu, zejména jejich dezén. Při čekání v koloně na dálnici, zejména v zimě, dbejte na to, aby vaše vozidlo během stání nespotřebovalo všechno palivo na topení. Je důležité mít vždy rezervu.
Pokud se chystáte na delší cestu, nezapomeňte si dělat přestávky. Řídit unavený je riskantní, protože klesá pozornost a prodlužuje se reakční doba, což může skončit katastrofou. Pokud se cítíte unavení, zastavte na odpočívadle, vypněte motor a trochu si odpočiňte. Nezapomeňte také kontrolovat stav paliva, vždy si naplánujte, kde můžete před dlouhou cestou natankovat, abyste na dálnici nezůstali bez paliva. Samozřejmostí by měla být základní výbava včetně rezervy, v zimě včetně zimní výbavy.
zakoupené na runder.cz 19.01.2025
zakoupené na runder.cz 05.02.2025
zakoupené na runder.cz 29.01.2025
zakoupené na runder.cz 21.01.2025
zakoupené na runder.cz 21.01.2025
zakoupené na runder.cz 25.01.2025