Jednou z nejčastějších příčin vybití autobaterie a poklesu její životnosti jsou krátké jízdy. Možná se to týká i vás a ani si to neuvědomujete. Pokud autem jezdíte jen pár kilometrů v rámci města například do obchodu či do práce, může to být problém.
Akumulátor se totiž nestihne během jízdy dobít a postupně se vybije úplně, takže auto nebude moci nastartovat. Akumulátor se začne dobíjet po odjetí cca 10 km, přičemž ideální je pravidelně jezdit alespoň 40 až 60 kilometrů.
Životnost autobaterie může ovlivnit i přerušovaná jízda a v kombinaci s krátkými trasami to může mít velmi negativní účinek. Pokud pravidelně jezdíte stylem brzda – plyn, například v hustém provozu v centru města, akumulátor se rychle vyčerpává a tím se snižuje jeho životnost. V takových případech je nejlepší sáhnout po AGM nebo EFB bateriích, které jsou vyráběny právě na vysoké cyklické zatížení a ani přerušovaná jízda jim nedělá větší problémy.
Dalším faktorem, ovlivňující životnost autobaterie jsou nízké teploty zejména v zimních měsících prosinec, leden a únor. Při nízkých teplotách dochází k rychlejšímu vybíjení autobaterie a proto byste měli dbát na pravidelnou kontrolu stavu baterie a případné nabíjení. V takovém případě je nejlepší auto zaparkovat v garáži, kde ty teploty nejsou tak nízké jako venku a baterie tak není příliš zatížená.
Pozor je však třeba dávat i na vysoké teploty během letních měsíců, které také mohou způsobit rychle vybíjené autobaterie a tím pádem i zkrácení životnosti.
Pravděpodobně se vám už někdy stalo, že jste v autě nechali přes noc omylem zapnuté autorádio, nebo po zaparkování vozidla jste zapomněli vypnout světla. Jakákoliv elektronika, které běží při vypnutém motoru výrazně zatěžuje autobaterii, která není nabíjena a v nejhorším případě se může vybít a nejblíže nenastartujete.
To v konečném důsledku vede ke snížení životnosti autobaterie. Moderní vozy vás dnes už dokážou upozornit na vypnutí elektroniky po vypnutí motoru nebo to dokonce udělají za vás. Pokud však vlastníte starší auto, na tohle byste si rozhodně měli dávat velký pozor.
Životnost autobaterie může ovlivnit také úroveň údržby. Pokud si myslíte, že o autobaterii není třeba pečovat, jste na omylu. Pravidelně byste měli zkontrolovat minimální svorky autobaterie, které časem zkorodují a uchytí se na ně rez. Údržbu autobaterie tak nepodceňujte a občas se pod tu kapotu podívejte.
S tím souvisí i kontrola hladiny elektrolytu. Pokud se ve vašem vozidle nachází údržbový akumulátor, tak byste hladinu elektrolytu měli pravidelně kontrolovat a v případě potřeby dolít po rysku destilovanou vodu. Pokud akumulátor pracuje s nízkou hladinou elektrolytu, zbytečně se vyčerpává a v takovém případě nemůžete počítat s tím, že vám dlouho vydrží.
Pokud se vaše autobaterie pravidelně vybíjí, je to znamení, že už má po své životnosti a je třeba si pořídit novou. Různé autobaterie naleznete přímo na našem e-shopu www.filtreaoleje.sk , kde si můžete vybrat autobaterii podle startovacího proudu , kapacity zda použití .
zakoupené na runder.cz 18.11.2024
zakoupené na runder.cz 21.11.2024
zakoupené na runder.cz 16.11.2024
zakoupené na runder.cz 31.10.2024
zakoupené na runder.cz 04.11.2024
zakoupené na runder.cz 01.11.2024