Rozmrazovače oken jsou klíčovým bezpečnostním prvkem pro dobrou viditelnost z auta během chladných a mrazivých dnů. Jejich funkce spočívá v odstranění námrazy vlivem chemické reakce kapaliny v rozmrazovači s námrazou a ledem na okně.
Na rozdíl od standardního rozmrazování předního skla vzduchem nebo rozmrazování zadního skla pomocí elektrických kovových vláken, jsou hotové rozmrazovací přípravky v podobě sprejů, rozprašovačů nebo kapek účinné zvenčí a okamžitě. Důvodem, proč tomu tak je, je kombinace látek v jejich složení a tekutá forma skupenství.
Většina rozmrazovačů obsahuje tři základní komponenty, které samy o sobě nezamrzají a současně rozpouštějí zamrzlé krystaly vody v jejich podobě ledu.
Prvním je ethanol, známý také pod názvem ethylalkohol. Jedná se o bezbarvou kapalinu, která dokáže vázat vodu a používá se i jako rozpouštědlo. Druhým komponentem bývá ethan-1,2-diol, zkratkou označovaný také jako MEG, který má nízký bod tuhnutí.
Třetí komponentou bývá metanol, kapalina neomezeně mísitelná s vodou, která má účinek i jako denaturační činidlo etanolu. Ve složení bývají i jiné látky z kategorie ketonů, tenzidů či speciálních aditiv, zejména glykolu či glycerinu, které zabrání opětovné tvorbě ledu. Cílem širšího složení je i zabránit rychlému vyprchání.
Rozmrazovače skel pro auta jsou určeny pro všeobecné použití na všechna skla, ať už jde o boční okna, čelní sklo, zadní sklo nebo i vnější zpětná zrcátka.
Složení je v zásadě bez ohledu na značku velmi podobné, totéž se dá říci io chemických vlastnostech. Podle typu se rozmrazovače rozdělují na rozprašovače, spreje nebo roztoky, přičemž jde o tekutou podobu. Forma rozprašovačů je nejčastější, jelikož je nejvíce praktická a efektivní v poměru objemu a plochy použití.
Dalším kritériem je objem balení. Ty nejmenší, takříkajíc kapesní rozmrazovače, si zakoupíte v objemu 150 ml až 250 ml. Standardním je balení v objemu 500 ml, které by vám mělo vystačit na 1 až 2 týdny, větší jsou pak do objemu 1 litru.
Neméně důležitou vlastností je teplota, do které bude rozmrazovač skla funkční a při které dokáže plnit svůj rozmrazovací účinek. Některé ekologické prostředky s bio složením mají tuto teplotu nižší, například dokáží působit pouze při teplotách nejvýše do -45 °C pod nulou. Většina typů však pracuje v teplotě do -60 °C až -75 °C .
Při výběru je důležité také to, jak preventivně vůči ledu rozmrazovač působí. V tomto ohledu vám mohou pomoci testy z motoristických magazínů. Rozdíly mohou být propastné, u těch levnějších modelů se námraza začne vytvářet již po pár minut od aplikace.
Rozmrazovače zámků do aut jsou navrženy pro rychlé a efektivní tání ledu a to na velmi podobném základě, jako je tomu v případě rozmrazovačů oken a skel. Funkční chemická směs obsažená v rozmrazovači snižuje bod tuhnutí vody, čímž dochází k roztavení ledu a umožnění pohybu zámkových mechanismů.
Tato směs se aplikuje přímo do vstupu zámku ve formě spreje nebo kapaliny, která proniká dovnitř a zajišťuje, že zamrzlé části se uvolní a zámek funguje.
Při výběru rozmrazovače zámků je důležité zvážit několik faktorů. Jedním z nich je typ zámku a materiál, ze kterého je vyroben. Směsi v rozmrazovačích jsou různé a každá je jinak vhodná pro kovy a plasty, je třeba si proto prostudovat etiketu.
Také je třeba brát v úvahu klimatické podmínky, ve kterých budete rozmrazovač používat. V některých extrémně chladných podmínkách může být nutný silnější a rychlejší rozmrazovač zámků, ale zde zase může být rizikem jeho agresivní složení. Pozor je třeba dát na chemikálie rizikové pro lak nebo plastové vnější části.
Několik rozmrazovačů je navrženo i jako prevence vůči opětovnému zamrznutí a ke zlepšení mazání vnitřních pohyblivých částí. V zásadě všechny fungují do pár vteřin a většina produktů si pořadí is teplotami -60 °C pod nulou .
Udržení oken a zámků auta v nezamrzlém stavu je o kombinaci jednoduchých, ale efektivních kroků. Začít byste měli s důkladným čištěním oken a zámků před nástupem zimy, v případě oken se zaměřte i na jejich gumová těsnění.
Pro zámky dveří je užitečné používat speciální oleje nebo spreje, které vytvářejí ochrannou bariéru a zabraňují akumulaci vlhkosti uvnitř zámku, která by mohla zamrznout. Pomoci mohou i domácí recepty, například aplikace alkoholu, který bude působit také jako prevence, případně spreji WD-40 pro zachování pohyblivosti komponent.
V případě, že mají být v noci příliš prudké poklesy teplot, velmi dobře poslouží aplikace ochranné fólie či deky z vnější strany, zejména na čelním skle.
Při hledání přírodních rozmrazovačů oken je oblíbenou metodou použití roztoku z vody a alkoholu. Účinnou je i kombinace vody s klasickou kuchyňskou solí nebo směs vody a vinného octa, což je i dobrá prevence na mrazivou noc. Tak jako u hotových rozmrazovačů, i zde je třeba dát pozor na agresivní látky pro těsnění.
Nejlepším řešením je pochopitelně nevystavovat auto mrazu nebo vlivům počasí, ale ne vždy se to dá. V rámci prevence pak nezapomeňte ani na zimní směs do ostřikovačů, která se bude hodit v prvních kilometrech po nastartování auta.
zakoupené na runder.cz 06.11.2024
zakoupené na runder.cz 22.11.2024
zakoupené na runder.cz 12.11.2024
zakoupené na runder.cz 13.11.2024
zakoupené na runder.cz 21.11.2024
zakoupené na runder.cz 05.11.2024