Moderní doba přináší i moderní možnosti sportu, zábavy či usnadnění práce. Jednou z takových možností jsou čtyřkolky. Vybrat si ale správnou čtyřkolku není jen o značce nebo ceně, právě naopak, je třeba se dívat na mnohem více kritérií. Ať už hledáte pomocníka pro práci v terénu nebo jen nové hobby, poradíme vám.
(Zdroj: depositphotos.com)
Čtyřkolky si v posledních letech získávají popularitu. Staly se novodobým fenoménem, který spojuje praktičnost s bezprostředním zážitkem.
Zatímco dříve šlo o pracovní stroje pro farmáře či lesníky, dnes je stále více lidí využívá i na rekreaci, sport nebo přesun v městě. Tato univerzálnost je jedním z důvodů, proč se stávají stále populárnějším dopravním prostředkem.
K čemu všemu se tedy čtyřkolka hodí? V první řadě, dokáže zvládnout terén, kde běžná vozidla nemají šanci. Bláto, sníh, štěrk, lesní cesty či prudká stoupání, čtyřkolka si poradí se vším. Pracovní modely jsou výborné na tažení vozíků, rozvoz materiálu nebo převoz nářadí a to i tam, kde se s autem jednoduše nedostanete.
Sportovní nebo rekreační verze čtyřkolek zase nabízejí radost z jízdy a pořádnou dávku adrenalinu, aniž byste museli vlastnit motorku nebo off-road auto. Platí přitom, že všechny typy čtyřkolek nabízejí vynikající kompaktnost.
Vejdou se téměř všude, nezaberou mnoho místa, jsou obratné i v stísněných podmínkách, zvládnou stoupání i strmé klesání a poradí si prakticky s každým povrchem. Pokud máte možnost jejich parkování ve vhodných podmienkách, pak je koupě čtyřkolky možností, kterou byste měli zvážit jako alternativu k osobnímu autu.
I když se čtyřkolky na první pohled mohou podobat, ve skutečnosti jsou mezi nimi velké rozdíly a to zejména podle účelu použití. Mezi nejčastější typy patří pracovní, sportovní a rekreační čtyřkolky a každý z nich má své benefity.
Pracovní čtyřkolky jsou určené pro náročné podmínky a každodenní zátěž. Využívají se při práci v lese, na farmě nebo při údržbě pozemků. Jsou silné, odolné, vybavené pohonem všech kol s uzávěrkou diferenciálu a mohou disponovat i tažným zařízením. Můžete je tak použít na tažení nebo pracovní účely během celého roku.
Samozřejmě, neočekávejte od nich žádnou adrenalinovou jízdu nebo jízdní vlastnosti na dlouhé trasy či prudké zrychlení. K tomu jsou vhodné spíše jiné typy.
Pro dynamické ježdění jsou ideální sportovní čtyřkolky. Jsou lehké, rychlé, v terénu obratné a mají tužší podvozek a kvalitní odpružení. Jestli hledáte adrenalin, skoky a ostré zatáčky, toto je správná volba. Můžete je použít i pro závodní účely!
Posledním a nejvíce univerzálním typem jsou rekreační čtyřkolky. Jsou kompromisem mezi modely výše a poslouží na výlety, přesuny mimo asfalt, lehčí práce kolem domu i zážitkovou jízdu ve dvou. Jsou pohodlnější než sportovní modely, zároveň i ovladatelnější než pracovní stroje. Optimální jsou pro začátečníky.
(Zdroj: depositphotos.com)
Základem výběru čtyřkolky je předpokládaný účel použití. Nejdůležitější je vědět, k čemu ji budete převážně používat, čili zda na práci, sportovní vybláznění nebo jako dopravní prostředek. Následně začněte zvažovat technická kritéria.
Z nich je nejdůležitější motor, zejména jeho výkon, spotřeba a odolnost. Na náročný terén nebo tažení nákladu budete potřebovat silnější stroj, ale pokud plánujete pohodové výlety, postačí i menší objem. S tím souvisí i pohon. Některé čtyřkolky mají zadní náhon, jiné pohon 4 x 4, což je výhodné do bláta, kopců a pro použití celý rok.
Dalším parametrem je podvozek a jeho světlá výška. Ty rozhodují o tom, jak dobře zvládne čtyřkolka nerovnosti nebo terén a jaký bude komfort během jízdy i ovladatelnost v terénu. Pokud jde o podvozek, dívejte se na kvalitu jeho tlumičů.
Pokud plánujete jezdit ve dvou, ujistěte se, že to model umožňuje a má k tomu přizpůsobené sedadlo. Při výběru myslete i na praktické detaily, například možnost připojit příslušenství, dostatečně velký úložný prostor, homologaci na silnici a dostupnost servisu a dílů. Ano, i čtyřkolka vyžaduje údržbu, určitě to nepodceňujte.
Pokud budete kupovat úplně novou čtyřkolku, kritériem, které byste měli zvážit, je i rozsah a délka záruky. Výrobci se v tomto mohou značně lišit.
Když už máte čtyřkolku koupenou, nezapomeňte, že bez ohledu na značku, typ, velikost nebo cenu jsou důležité její údržba, péče a pravidelný servis.
Základem je výměna motorového oleje a olejového filtru. U nového stroje to přichází na program dne již po prvních 500 kilometrech, později každých 2.000 kilometrů nebo jednou ročně. Spolu s motorovým olejem se doporučuje měnit i ten převodový. Výměnu si zaslouží i vzduchový filtr, ten kontrolujte podle toho, jak a kde jezdíte.
Pokud je čtyřkolka využívaná v prašném nebo písečném prostředí, pravidelně jej kontrolujte. Ve standardních podmienkách jej měňte spolu s olejem. Z technických kapalin nezapomínejte ani na brzdovou kapalinu, chladicí směs a diferenciálový olej.
Jejich výměna jednou za sezónu je základem. Pokud čtyřkolka používá řetěz, je třeba jej pravidelně mazat, podobně jako u motorky. Mazání se týká i čepů, ložisek a pohyblivých spojů. Po každé jízdě v blátě či sněhu čtyřkolku opláchněte, ideálně tlakovou vodou. Pozor však na elektroniku a spínače, ty je třeba po umytí pořádně vysušit.
Všeobecně platí, že čtyřkolku během doby, kdy nejezdí, chraňte před vlivem počasí. Ideální je garážovat ji. Tak, jako v případě motorky, jednou za čas proveďte i rychlou kontrolu stavu pneumatik, brzd, světel, stavu podvozku a funkčnosti tlumičů.
zakoupené na runder.cz 03.05.2025
zakoupené na runder.cz 12.05.2025
zakoupené na runder.cz 06.05.2025
zakoupené na runder.cz 30.04.2025
zakoupené na runder.cz 16.05.2025
zakoupené na runder.cz 01.05.2025