Už se vám někdy stalo, že jste nasedli do auta a přivítal vás nepříjemný zápach? Nejste v tom sami, něco takového se může stát každému. Někdy za to může nevinný obal od jídla zapomenutý pod sedadlem, jindy jde o skryté zdroje, o kterých byste raději ani nevěděli. Jak se zápachem bojovat, proč vzniká a co s tím?
Nejčastějším zdrojem nežádoucích pachů v autě bývá to, co je schopné vytvořit a udržovat vlhko nebo teplo. Druhým rizikem jsou potraviny, které se rozkládají. Dobrým příkladem jsou zapomenuté sklenice s kávou ve dveřích nebo zbytky jídla v nějakém obalu, protože se do nich velmi rychle nastěhují bakterie, které způsobí zápach.
Problémem je i vlhkost v textiliích. Důvodem je, že právě spojení vlhka a textilní látky je ideální kombinace pro vznik plísně. Ta se dokáže zavrtat do sedaček nebo koberců na podlaze auta a časem začne uvolňovat nepříjemnou arómu.
Velký vliv na vznik zápachu v autě má i zanedbaná klimatizace. V jejích útrobách mohou vzniknout usazeniny, ve kterých se začnou množit různé mikroorganismy. Při každém spuštění ventilace se pak do prostoru kabiny dostane zápach. To je i důvod, proč je důležitá pravidelná údržba klimatizace, včetně její dezinfekce.
Nepříjemný pac však může být i projevem něčeho vážnějšího. Dobrým příkladem jsou narušené těsnění nebo unikající provozní kapaliny, no ještě větším problémem je, pokud se do auta dostává zápach z motorového prostoru či výfuku.
Zápach vzniká častěji i v závislosti od ročního období. Pokud se k výše zmiňovaným rizikovým faktorům přidá teplé počasí, je o problém postaráno.
Pokud jde o místa vzniku zápachu, nejčastěji jsou to sedačky, auto koberce a koberec podlahy. Těchto míst se často chytáte, přesouváte po nich věci a v zimě se na ně nanese i bláto, špína, tekutiny, prach a drobné nečistoty. Zkrátka, jsou dost rizikové.
Pokud v autě rádi snídáte či obědváte, potraviny a nápoje se do látky či kůže vpijí dříve, než byste si mysleli. Koberec má přitom schopnost nasáknout nejen všechno, co se do něj dostane, ale vtáhnout do sebe i různé pachy. Když k tomu přidáme fakt, že pod kobercem může být vlhkost, vytváří se ideální prostředí na tvorbu plísní.
Podobný problém může nastat i při stropním čalounění. Tím, že se nachází nahoře, často uniká našemu očnímu kontaktu a nevěnujete mu pozornost.
Stačí však trochu rozvířeného prachu, cigaretový dým nebo vlhkost, která se postupně dostane i tam. Stropní čalounění přitom dokáže pachy dlouhodobě zadržet, takže i když zdroj zápachu zmizí, v autě může ještě dlouho zůstat nepříjemná aróma.
To všechno podporují opakované jízdy ve vlhkém počasí, extrémní teplotní výkyvy, rozlité nápoje nebo oblíbená svačina snědená během cestování. Výsledkem je směs pachů, které si už žijí vlastním životem. Pozor i na kouření elektronických cigaret, ty dokážou svou vodní páru dostat nejen do čalounění, ale i na vnitřek předního skla.
Když už v autě cítíte, že to vůní připomíná spíše zatuchlý sklep, než svěží interiér, je nejvyšší čas pustit se do čištění. To musí být suché i mokré.
Základem je důkladné povysávání všech prostor od rohoží a míst mezi sedačkami až po škáry ve dveřích. Pokud máte vysavač se speciálními nástavci, ten vám pomůže dostat se i do škár mezi sedačkami nebo míst, které jsou velmi úzké.
Pokud máte pocit, že někde mohlo uniknout větší množství tekutiny nebo rozloženého jídla, vyberte sedačky a zkontrolujte, zda se tam nic neskrývá. Pokud jde o sedačky a koberec na podlaze, tato místa si zaslouží i mokré čištění. V ideálním případě použijte tepovač se speciálním čisticím roztokem, který odstraní i skvrny.
Při kožených sedačkách je důležitá jemnost, proto použijte speciální prostředky pouze na kůži a nezapomeňte ani na následné ošetření, aby kůže zůstala pružná a nepopraskala. Nezapomínejte ani na stropní čalounění, ale při něm pozor na přebytečnou vlhkost.
Pokud je i po vyčištění zápach stále v nějaké intenzitě přítomen, je třeba zkusit speciální přípravky určené k pohlcení pachů a jejich dezinfekci. Ty vám pomohou na neutralizaci nepříjemných aróm i v hlubších vrstvách látky, případně jsou ideální pro likvidaci bakterií, plísní a mikroorganismů, které by mohly zápach zhoršit.
I když se vám už podařilo interiér pořádně vyčistit a zbavit všech hlavních zdrojů zápachu, důležité je pocit svěžesti v autě udržet dlouhodobě.
Právě na to slouží voňavky, osvěžovače či difúzory, které dokážou dát autu příjemnou arómu. Vděka nim se i každodenní cesta do práce stává příjemnější. Vůně do auta vám navíc pomohou překrýt zbytky zápachu, který by se mohl po čase znova objevit. Vybírejte si je však nejen podle vůně, ale i konstrukce řešení a typu.
Moderní osvěžovače do auta jsou navržené tak, aby byly jednoduché na používání a zároveň účinné. Mohou mít formu závěsných vůní, sprejů nebo difúzních systémů, které postupně uvolňují arómu do interiéru a tak vytvářejí pocit čistoty.
Výhodou těchto řešení je, že si je můžete zvolit podle vlastního vkusu. Pokud chcete svůj interiér přeměnit na voňavý ráj dlouhodobě, dobrým příkladem úspěšných produktů jsou Auto Finesse Aroma Air Fresheners. Jde o designově stylové a originální osvěžovače vzduchu s retro vzhledem, které přinesou dlouhodobé provonění auta.
Dalším dobrým tipem jsou rozprašovací vůně, například jako je ADBL MAGIC MIST. Na výběr je několik druhů se šťavnatou a působivou vůní. Vůně může aplikovat na koberce, pod sedadla i na čalounění, takže mají flexibilní využití.
zakoupené na runder.cz 20.03.2025
zakoupené na runder.cz 16.03.2025
zakoupené na runder.cz 19.03.2025
zakoupené na runder.cz 01.04.2025
zakoupené na runder.cz 30.03.2025
zakoupené na runder.cz 24.03.2025