expedicia-img
Expedujeme do 24 hodin  

90% zboží

doprava-img
Doprava ZDARMA  

při nákupu od 2 250 Kč

darcek-img
Pečlivě balíme  

aby balík došel v pořádku


Jaké doklady je třeba mít v autě a jaké při řízení u sebe?


24.04.2025
 | 
6 min. čtení.

Jízda autem je pro někoho relax, pro jiného nezbytnost a pro dalšího únik z každodenní reality. Stačí otočit klíčkem, pustit oblíbenou hudbu a jízda může začít. Ale prv, než se tak stane, nesmíte zapomenout na to nejdůležitější a to jsou doklady potřebné k řízení. Některé se týkají vozidla, jiné vás jako řidiče. Které to jsou?

Nejdůležitější? Technický průkaz, ale nesmíte mít oba

Nejdůležitější doklad, který by měl být doslova součástí dokladové povinné výbavy auta, je technický průkaz. V tomto případě máme na mysli malý technický průkaz, který má podobu plastové kartičky. Zákon přitom zakazuje mít v přihrádce současně malou plastovou kartu i velký technický průkaz, jinak hrozí pokuta.

Proto si doma nechte velký technický průkaz a v autě mějte vždy jen ten malý. Díky tomu se vyhnete starostem a je to v podstatě i praktičtější.

Velký technický průkaz v papírové podobě je totiž ideální na administrativní úkony. Potřebujete ho při přepisu vozidla, na dopravním inspektorátu či při absolvování emisní nebo technické kontroly. Při běžné jízdě ho však netřeba.

Naopak, malý technický průkaz obsahuje všechny údaje, které potřebujete při běžném provozu vozidla. Na přední straně naleznete sérii a číslo dokladu, datum první evidence vozidla, údaje držitele i informaci o tom, zda je i vlastníkem.

Na zadní straně jsou uvedeny technické parametry vozidla, konkrétně značka a typ vozidla, VIN číslo karoserie, největší přípustná hmotnost, provozní hmotnost a konstrukční rychlost. V starších vydáních technického průkazu, vydaných mezi lety 2011 a 2021, se uváděl i datum platnosti, dnes už to tak není.

Doklad o povinném smluvním pojištění stačí elektronicky

Druhým důležitým dokladem, který se týká auta, je doklad o povinném smluvním pojištění. Dobrou zprávou je, že už ho nemusíte hledat v papírové podobě.

Dnes už totiž platí, že ho stačí mít uložený v elektronické podobě. Stačí ho tedy například ukázat při policejní kontrole na displeji telefonu. Elektronická verze zelené karty, jak se tento doklad nazývá, má stejnou právní sílu jako papírová.

Pokud pojedete do zahraničí, doporučujeme ho pro jistotu mít i v originální papírové formě. Ještě před pár lety jste přitom na cesty do zahraničí potřebovali zelenou kartu a na domácí ověření bílou kartu o pojištění. Dnes je obě nahrazuje jediný doklad, který se i dále nazývá zelená karta, ačkoli jeho barva je bílá. Jde však jen o detail.

Pojišťovny ho zpravidla posílají v elektronickém formátu PDF souboru, který bez problému otevřete i v telefonu. Zelená karta potvrzuje, že máte uzavřené PZP, které kryje škody způsobené vaším vozidlem jiným osobám, vozidlům či majetku.

Na dokladu naleznete základní údaje o pojistníkovi, čili jméno a adresu, číslo smlouvy a platnost pojištění spolu s informacemi o vozidle a kontaktními údaji pojišťovny. Když vás zastaví policie, stačí otevřít PDF soubor v telefonu a jednoduše ho ukázat. Tu si však dejte pozor na platnost, každý rok pojištění je potřebný nový doklad.

Řidičský a občanský průkaz třeba mít při sobě během jízdy

Pokud jde o doklady týkající se vás jako řidiče, základem je samozřejmě řidičský průkaz. Ten právně osvědčuje, že máte oprávnění vést danou kategorii vozidla. Na ověření vaší totožnosti zas slouží občanský průkaz slouží, alternativně pas.

Všechny tyto doklady musí být platné obsahově i datově. Na to si dejte pozor, exspirující doklady vás mohou stát pokutu a problémy navíc. Během jízdy vozidlem je tedy musíte mít oba při sobě, abyste věděli policejní hlídce prokázat, kdo jste a že smíte dané vozidlo řídit. Aj v tomto případě však máme dobrou zprávu.

Tak, jako v případě zelené karty, i občanský a řidičský průkaz už nemusíte mít při sobě pouze v papírové podobě, existuje už i jejich elektronická verze.

Platí to tak v Slovenské republice, jakož i v České republice. V obou zemích totiž už existují speciální aplikace, do kterých se dá uložit elektronická verze obou typů dokladů a státní policie dané země má zařízení, které umožňuje jejich přečtení. Tu si však třeba dát pozor na to, že to platí pouze v daném státě.

Znamená to tedy, že pokud byste šli jako slovenský občan do České republiky nebo naopak, jako český občan do Slovenské republiky, je lepší, pokud budete mít řidičský i občanský průkaz při sobě ve fyzické podobě. Občanský může zastoupit i pas.

Jaké další doklady třeba mít při sobě nebo je to dobré?

Řidiči nad 65 let musí mít při sobě kromě všech výše zmíněných dokladů i platné lékařské potvrzení o zdravotní způsobilosti. Bez něj se považují za nezpůsobilých vést vozidlo, hrozí jim pokuta i odebrání oprávnění.

Profesionální řidiči kromě řidičského a občanského průkazu musí s sebou mít i digitální kartu řidiče a osvědčení o profesní kvalifikaci. Tyto doklady dokazují oprávnění na přepravu osob nebo zboží v rámci komerční činnosti a jejich neplatnost nebo absence může též vést k vysokým sankcím při kontrole.

Při nadrozměrném a nebezpečném náklade se vyžaduje povolení od správního orgánu, kde jsou uvedeny parametry auta, rozměry a hmotnost nákladu, trasa, čas jízdy a podmínky přepravy. Jízda bez nich může skončit zákazem přepravy.

Kromě těchto dokladů je v některých konkrétních situacích dobré mít při sobě i další specifické doklady či spíše potvrzení související s jízdou.

Pokud šoférujete půjčené auto v zahraničí, notářsky ověřené splnomocnění od majitele vám ulehčí komunikaci s policií či pojišťovnou. Při firemním vozidle zas pomůže interní smlouva o jeho používání a kontakt na administrativní oddělení firmy v případě, pokud by si chtěla policie ověřit oprávnění vést vozidlo.

Heuréka, zákazníci jsou s námi spokojeni

Katalog produktů
expedicia-img
Expedujeme do 24 hodin  90% zboží
doprava-img
Doprava ZDARMA  při nákupu od 2 250 Kč
darcek-img
Pečlivě balíme  aby balík došel v pořádku