expedicia-img
Expedujeme do 24 hodin  

90% zboží

doprava-img
Doprava ZDARMA  

při nákupu od 2 250 Kč

darcek-img
Pečlivě balíme  

aby balík došel v pořádku


Nabíjení elektromobilu: doma vs. venku, jak dlouho trvá a na co dát pozor


24.03.2025
 | 
6 min. čtení.

Pro někoho kontroverzní téma, pro jiného slepá ulička a pro dalšího inovativní řešení. Elektromobil je způsobem, jak zapomenout na hlučné motory, výfukové plyny i drahá paliva. No hned, jakmile si elektromobil koupíte, musíte řešit jednu důležitou věc a to jeho nabíjení. Kde a jak dlouho se elektromobil nabíjí a na co si třeba dát pozor?

Jak funguje nabíjení elektromobilu a plug-in hybridu

Aby mohl elektromobil jezdit, musí mít dostatek elektrické energie v baterii. To samé platí i pro plug-in hybrid, pokud s ním chcete jezdit na elektřinu.

Nabíjení baterie je proces, při kterém se stejnosměrný proud ukládá do akumulátoru, a to procesem battery managementu. Ten neustále dohlíží na správné napětí a proud, aby se baterie nenabíjela příliš rychle, nepřehřívala a nepoškodila.

Elektromobil si díky tomu ví přesně nastavit výkon nabíjení přesně podle aktuálního stavu baterie, teploty a dalších důležitých faktorů. Nejdříve tedy dostává baterie vyšší nabíjecí proud, který se později plynule snižuje. Takovýmto způsobem se dosáhne maximální kapacity nabití a to nejbezpečnější formou dobití.

Při plug-in hybridních vozidlech se nabíjí baterie podobným principem, jako u elektromobilů, avšak v menší kapacitě. Díky tomu celý proces netrvá tak dlouho a v případě, že se baterie mine, stále víte využít spalovací motor.

Technicky vzato je princip nabíjení téměř stejný. Elektřina napájí baterii a vozidlo monitoruje, kolik výkonu může bezpečně přijmout. To, jak rychle se auto nabije, závisí na více okolnostech. Velkou roli hraje typ nabíječky a její výkon, ale stejně tak i podmínky okolí. S tím je třeba při koupi elektromobilu počítat.

Jaké jsou možnosti doma vs. venku a typy nabíječek

Když chcete nabít elektromobil nebo plug-in hybrid vozidlo, máte na výběr domácí nabíječky a nabíječky venku. Tyto možnosti se výrazně odlišují.

Doma většina lidí začíná s běžnou zásuvkou. To je nejjednodušší, ale i nejpomalejší řešení. Pokud však použijete wallbox, čili nástěnnou nabíječku, můžete celý tento proces urychlit, protože nabíječka pracuje s vyšším výkonem. Při domácím nabíjení je největší výhodou pohodlí a možnost nabíjení i během noci.

Nabíječky, které jsou venku, se dělí na dvě kategorie, a to AC, čili střídavé, nebo DC, čili stejnosměrné. AC nabíječky bývají umístěny na parkovištích nebo u čerpacích stanicích a nabíjení přes ně je rychlejší, než z obyčejné zásuvky.

Pokud potřebujete nabít auto rychle, řešením jsou DC nabíječky, které dokážou baterii vašeho vozidla doplnit i v průběhu desítek minut. Jedná se o rychlonabíječky, které se nejčastěji nacházejí u dálnic nebo na frekventovaných trasách. Mechanismus jejich fungování vám umožňuje rychle auto dobít a pokračovat v cestě.

Z pohledu nákladů je domácí nabíjení obvykle levnější, avšak může být ovela zdlouhavější a to zejména při velké kapacitě baterie. Naopak, veřejné nabíječky nabízejí vyšší výkon a rychlejší dobití, ale je třeba se připravit na vyšší cenu.

Jak dlouho a kolik trvá nabití, od čeho závisí a kolik stojí

Doba nabíjení elektromobilu či plug-in hybridu závisí na velikosti baterie, výkonu nabíječky i věku vozidla. Menší baterie se nabijí rychleji, zatímco u větších bateriích, typických pro elektromobily s delším dojezdem, počítejte s delším časem.

Nabíjení elektromobilu v běžné domácí zásuvce může trvat přes noc 8 až 12 hodin, jelikož jde o nejpomalejší řešení. Pokud použijete nástěnný wallbox, tato doba se může výrazně zkrátit a to pouze na 4 až 7 hodin. Veřejné AC stanice dokážou dodat ještě vyšší výkon, než domácí řešení, baterie se obvykle nabije v rozmezí 3 až 6 hodin.

Nejrychlejší nabíjení nabízejí už výše zmiňované DC rychlonabíječky. Podle jejich typu a výkonu můžete získat 80 % kapacity baterie už za 20 až 40 minut. Zde ale třeba připomenout, že takové nabíjení musí elektromobil podporovat.

Co se nákladů týká, zde je třeba rozeznávat zejména to, jakou tarifu odběru elektrické energie máte doma. Průměrná čísla však hovoří, že domácí dobití úplně prázdné baterie s kapacitou například 50 kWh může vyjít kolem 180 až 250 Kč. Venku jsou ceny různé, přičemž doba, kdy se dal elektromobil nabít někde i zdarma, je už dávno pryč.

Při AC nabíječkách se ceny mohou pohybovat kolem 5 až 10 Kč za kWh. Pokud jde o rychlejší DC nabíječky, tam je cena 12 až 180 Kč za kWh.

Od čeho závisí nabíjení a jak tomu přizpůsobit jízdu

Rychlost nabíjení se mění v závislosti od toho, jakou nabíječku používáte, jaký je aktuální stav baterie a dokonce i od okolní teploty. Pokud je baterie velmi studená nebo naopak přehřátá, vozidlo může omezit výkon, aby si baterii ochránilo.

Důležité je i to, jaký je začáteční a koncový stav. Nabíjení z nízkého stavu kapacity často začíná rychleji a plynuleji. Naopak, poslední procenta baterie, čím máme na mysli zhruba od 80 až 90 % směrem nahorů, jsou o něco pomalejší, protože auto postupně snižuje proud nabíjení, aby baterii zbytečně nenamáhalo a tak to trvá déle.

Pro urychlení nabíjení se dá využít funkce předehřevu baterie, kterou elektromobily nabízejí, pokud v navigaci nastavíte cíl jako nabíjecí stanici.

Tímto ušetříte čas a nepotřebujete dosahovat úplně plný stav baterie, zejména pokud se chystáte pouze na kratší trasu až do dalšího nabití. Velmi důležité je též přizpůsobit styl jízdy, čím úsporněji jezdíte, tím déle vystačíte s jedním nabitím.

Pokud víte, že vás čeká delší cesta s více zastávkami, oplatí se už dopředu zjistit, jaké stanice jsou k dispozici a přijít k nim s dostatečnou rezervou. Takto nebudete mít stres v případě, že bude stanice mimo provoz. Pamatujte, všechno je o rovnováze mezi dobou nabíjení, dostupnými stanicemi a tím, jak plynule jezdíte.

Heuréka, zákazníci jsou s námi spokojeni

Katalog produktů
expedicia-img
Expedujeme do 24 hodin  90% zboží
doprava-img
Doprava ZDARMA  při nákupu od 2 250 Kč
darcek-img
Pečlivě balíme  aby balík došel v pořádku