Slováci za VWolantem
Rok 2022 se na našich cestách nesl ve znamení několika tragických nehod, které byly způsobeny alkoholem za volantem. Společnost Volkswagen Slovensko chtěla mít lepší představu o tom, jak to na našich cestách skutečně vypadá a proto vytvořila anonymní dotazník, který byl podpořen reportáží o ježdění pod vlivem alkoholu.
Jak jsme již výše zmínili, průzkumu se zúčastnilo 3 591 lidí, což je dostatečný reprezentativní vzorek. Jejich úkolem bylo odpovědět na sérii otázek v dotazníku o tom, jak respektují pravidla silničního provozu a jací jsou za volantem (otázky se týkaly telefonování za volantem, překračování rychlosti, pouštění chodců na přechodu, jízdy kolem cyklistů a podobně).
Alkohol je stále problém
Nejpalčivější otázkou na cestách byl minulého roku alkohol za volantem. V průzkumu až 15% respondentů přiznalo, že nemá problém sednout za volant pod jeho vlivem! Tato statistika mírně převyšuje oficiální statistiku Policie České republiky, která hovoří o 12% řidičů.
Zajímavý výsledek jsme se dozvěděli i při tzv. zbytkovém alkoholu, kdy až 19% řidičů riskuje, a po výrazném požití alkoholu v noci ráno sedá za volant. Slováci si i přes tragédie těžkou hlavu z alkoholu za volantem nedělají. Právě ten má za následek ve spojení s rychlostí často ty nejtragičtější nehody. Dokonce v reportáži o alkoholu za volantem se objevilo několik komentářů, že někteří běžně sedají za volant opilí a ještě neměli dopravní nehodu. Co ale potom když někomu ublíží? Budou utíkat a schovávat se před kamerami.
Používání mobillu během jízdy
Dalším problémem našich cest je používání mobilu během jízdy. Z průzkumu vyplývá to, že pouze 23% řidičů si telefonování nechá až na konec jízdy. 65% slovenských řidičů správně využívá k telefonování systému hands-free, avšak 11% telefonuje během jízdy s mobilem u ucha.
Kromě toho se až 20% řidičů přiznalo, že za volantem nemají problém psát SMS či posílat hlasové zprávy. 6% řidičů se zase přiznalo, že za volantem pravidelně sledují sociální sítě. Pouze 76 % respondentů Instagram a TikTok za volantem zásadně odmítá. Zbývajících 18 % sleduje sociální sítě za volantem příležitostně.
Konzumace jídla a kouření za volantem
Kouření a konzumace jídla také přispívají k nepozornosti za volantem. Ke kouření za volantem se přiznalo 16% respondentů. Dokonce až polovina řidičů během jízdy konzumuje jídlo. Rychlostní předpisy dodržuje pouze 53 % řidiči, ostatní maximální rychlost považují za orientační.
Tolerance k ostatním účastníkům silničního provozu
Slovenští řidiči se potřebují zlepšit i v oblasti tolerance k ostatním účastníkům silničního provozu. Pouze 70% řidičů raději počká za cyklistou, aby ho později oběhli s dodržením bezpečného odstupu. Smutný výsledek je, že 3% se přiznali, že cyklistu předčí klidně is rozstříknutím louže do obličeje. Chodce na průchodu pouští pouze přibližně třetina slovenských řidičů.
Jak je vidět z průzkumu vychází, že máme co zlepšovat. Největším problémem je i nadále alkohol, nepozornost, vysoká rychlost a netolerance. Je načase, abychom se konečně nad sebou zamysleli. Kompletní výsledky průzkumu naleznete na www.slovacizavwolantom.sk. A co si o výsledcích myslíte vy?
zakoupené na runder.cz 03.12.2024
zakoupené na runder.cz 01.12.2024
zakoupené na runder.cz 07.12.2024
zakoupené na runder.cz 03.12.2024
zakoupené na runder.cz 21.11.2024
zakoupené na runder.cz 04.12.2024