Existuje několik důvodů, proč se může autobaterie vybít. Je důležité si uvědomit, že baterie se během jízdy neustále nabíjí, a proto ji nelze vybít. Pokud však necháte klíče ve spínací skříňce, necháte svítit světla když je auto zaparkované nebo dokonce déle necháte hrát rádio, když je vozidlo nenastartované, může se autobaterie vybít.
Naštěstí lze auto snadno nastartovat pomocí startovacích kabelů prostřednictvím jiného nastartovaného automobilu. Před provedením jakýchkoli závěrů byste však měli ujistit, že problémem skutečně baterie. V opačném případě byste mohli startovat vozidlo přes kabely i celý den, ale neúspěšně.
Pokud zjistíte, že baterie je opravdu vybitá, můžete použít startovací kabely. Měli byste začít tím, že seženete veškeré nářadí a vybavení potřebné k nastartování vozidla. Nejdůležitější jsou startovací kabely a automobil s funkční baterií, který se použije pro startování motoru.
Měli byste zkontrolovat propojovací kabely, abyste se ujistili, že nejsou zlomené a lze je použít pro přenos energie z jedné baterie na druhou. Máte-li po ruce rukavice a ochranné brýle , ideální je je použít a zvýšit tak svou bezpečnost. Chcete-li nastartovat auto pomocí startovacích kabelů, postupujte podle následujících kroků:
1. Začněte tím, že si pořídíte auto, které vám pomůže při startu autobaterie. Pokud nemáte žádné auto k dispozici, zkuste zavolat rodinnému známému či kamarádovi, který bydlí v blízkosti. Obě auta zaparkujte naproti sobě, přičemž mezi nimi musí být co nejkratší vzdálenost.
2. Vypněte všechny elektrické komponenty, které jsou ve vozidle s vybitou baterií. Patří sem stěrače, rádio, světla, ventilátor, klimatizace a jiné prvky, které jako zdroj energie používají baterii.
3. Otevřete kapotu obou vozidel a ujistěte se, že má podpůrné vozidlo spuštěný motor, který neustále nabíjí baterii. Baterii pod kapotou rozeznáte velmi snadno. Zkontrolujte baterie na obou automobilech a je třeba si dát pozor na kladné a záporné póly. Kladný pól má znaménko plus (+), zatímco záporný pól je označen znaménkem minus (-).
4. Proces zjišťování kabelů při startování může být občas problematický. Propojovací kabely jsou obvykle označeny různými barvami, což usnadňuje jejich identifikaci. Kabely budou ve většině případů ve dvou barvách; červená pro pozitivní (+) a černá pro negativní stranu (-).
5. Když jste identifikovali startovací kabely, dalším krokem je připojení. Při tomto kroku byste měli být opatrní, protože při nesprávném propojení kabelů existuje riziko zeskratování. Měli byste správně propojit propojovací kabely, to znamená, že vezmete svorku kladného kabelu a umístěte jej na kladný pól vybité baterie.
Druhý konec kabelu by měl být připojen ke kladné svorce pomocného vozidla. Totéž by mělo být provedeno se zápornými svorkami a zajistit jejich dobré připojení. V těchto kabelech se již nachází proud a proto byste při manipulaci s nimi měli být velmi opatrní. Kabely se doporučuje připojit nejprve k vybité baterii, aby se zabránilo možným rizikům. Dejte pozor, abyste se živými vodiči nedotkli ostatních součástí motoru.
6. Dokud je motor funkčního vozidla v chodu, nechte startovací kabely chvíli připojené. Za několik vteřin můžete auto nastartovat, což pomůže při nabíjení vybité baterie. Motor by měl běžet, aby si aktivní baterie dokázala udržet své nabití.
Po chvíli nastartujte motor vybité baterie a zapalování může trvat několik startů. Startování vozidla s vybitou baterií pravidelně opakujte, dokud auto nenastartuje. V některých případech to může trvat až 10 minut.
zakoupené na runder.cz 16.11.2024
zakoupené na runder.cz 18.11.2024
zakoupené na runder.cz 10.11.2024
zakoupené na runder.cz 10.11.2024
zakoupené na runder.cz 19.11.2024
zakoupené na runder.cz 05.11.2024