Je zde nový rok a s ním i období tuhé zimy. Ta je sice krásná, ale v chladném počasí trpí nejvíce vaše auto, sníh, námraza a sůl na cestách mohou mít negativní vliv na různé části automobilu. je zimní údržba klíčová pro bezpečnost, spolehlivost a dlouhou životnost vozidla. Zde jsou její zásady.
Prvním pravidlem je doplnění zimní výbavy. Každý řidič by měl mít ve svém vozidle výbavu, která se hodí pro konkrétní roční období. Kromě základních povinných prvků, jako jsou výstražný trojúhelník či lékárnička, není třeba zapomínat ani na specifické příslušenství speciálně pro zimní období. Co by to tedy mělo být?
V první řadě, škrabka na led a metlička na sníh. Využijete je k odstranění sněhu a námrazy z oken a zrcadel.
Jelikož nízké zimní teploty jsou spojeny s vyšším rizikem, že starší nebo slabší akumulátor neudrží dostatečně vysoké napětí, měly by součástí vaší výbavy být také startovací kabely. Pokud chcete dívat i na prevenci, pak je ještě lepší nabíječka.
Právě v zimě je ten správný čas pro kontrolu stěračů. Pokud už nestírají dobře nebo nebodaj vydávají různé zvuky, je nejvyšší čas na jejich výměnu .
Při výměně sledujte jako první délku stěračů. Ta závisí na typu a modelu vozidla, levý a pravý stěrač mohou mít různou délku. Informace o rozměrech naleznete v návodu k použití vozidla, případně si změřte délku na starých stěračích.
Některé modely aut mohou vyžadovat specifické typy stěračů, například jiná uchycení. Ověřte si proto, že nové stěrače jsou kompatibilní s vaším vozidlem. Pokud jde o okna a jejich čistotu v zimě, důležité je doplnění zimní směsi do ostřikovačů. Pozor však na to, abyste nesmíchali zimní a letní směs, mají rozdílné vlastnosti.
Co takhle dopřát vašemu mazlíčkovi na čtyřech kolech koupel? V zimě je třeba si pro umytí vybrat buď bezdotykovou umývárnu nebo automatickou umývárnu, která se může uzavřít a tak eliminuje riziko minusových teplot v tomto období.
Pokud budete mýt auto ručně, vyberte si místo, kde neexistuje riziko, že auto zamrzne. Po umytí je třeba auto důkladně vysušit, ideálně osuškou na auto. V zimě se sůl často dostane na spodek vozidla, což může způsobit korozi. Proto je důležité zaměřit se i na umytí podvozku a disků. Nezapomeňte ani na voskování karoserie.
Vosk pomáhá vytvořit na autě ochrannou vrstvu, která chrání karoserii před škodlivými účinky solí a jiných chemikálií nacházejících se na cestách.
Tankování zimního paliva je v chladnějších měsících nezbytné, zvláště pokud jde o diesel. Nízké teploty, sníh a námraza totiž ovlivňují jeho kvalitu.
Zimní palivo snižuje bod tuhnutí, takže při nízkých teplotách nebude tuhnout a srážet se na pevnou formu. Přísady v zimních palivech a směsích pomáhají zabránit problémům s naftovým filtrem, který by mohl zamrznout nebo se ucpat.
Zimní palivo je méně viskózní, což znamená, že je schopno lépe proudit přes palivový systém, i když je venku velmi chladno. Také obsahuje přísady, které chrání palivový systém před zamrznutím a korozí. Pokud nemáte možnost tankovat speciální zimní paliva, zkuste zimní přísady do benzínu nebo aditiva do nafty.
Pozornost si v zimě zaslouží nejen exteriér, ale i interiér vašeho vozidla. Pravidelná údržba interiéru auta chrání materiály uvnitř před opotřebováním.
Při čištění plastů v interiéru vozidla používejte vlhký hadr nebo speciální čističe na plasty. K čištění oken použijte speciální čističe na skla. použijte čističe na textilie.
Sedačky také pravidelně vysávejte, abyste odstranili hrubé nečistoty a vyhnuli se tak poškození vláken. Textilní koberce také v zimě vyměňte za gumové rohože, které jsou odolnější vůči vlhku i kamínkům, nepoškodí se a nenasají vodu.
Zima má na autobaterii negativní vliv, protože nízké teploty způsobují několik problémů, které mohou vést až k jejímu úplnému selhání.
Při teplotách pod nulou může kapacita baterie klesnout o 30 až 50%, starší baterie mají tendenci vybíjet se rychleji. Stav baterie je proto nejlepší dát otestovat v servisu ještě před začátkem zimy, nejlépe tak předejdete jejímu vybití.
Slabší baterie se projevuje těžším startováním motoru, slabšími světly, blikáním světel či selháním elektronických systémů. Baterii v dobrém stavu stačí dobít autonabíječkou, ale pokud se vybije opakovaně, je třeba již novou. Při výměně autobaterie dbejte na správné rozměry, správný startovací proud i její dostatečnou kapacitu.
V zimním období je pravidelná servisní prohlídka pro váš vůz mimořádně důležitá. Během ní vám v servisu zkontrolují stav pneumatik, včetně dezénu a tlaku. Důležitá je také kontrola brzdového systému, při které se fyzicky zkontrolují brzdové destičky, stav brzdových kotoučů i množství brzdové kapaliny.
Speciálně v zimě je potřebná i kontrola elektrických systémů a jejich stavu, kontrola hladiny motorového oleje a kontrola hladiny chladicí kapaliny.
Z zimě dostává pořádně zabrat i podvozek. V servisu vám proto zkontrolují rám a konstrukci podvozku, tlumiče, pružiny a případnou korozi. Pokud jste proto zimní kontrolu auta ještě neabsolvovali, právě na úvod roku je ten nejlepší čas!
zakoupené na runder.cz 25.01.2025
zakoupené na runder.cz 21.01.2025
zakoupené na runder.cz 31.01.2025
zakoupené na runder.cz 26.01.2025
zakoupené na runder.cz 25.01.2025
zakoupené na runder.cz 22.01.2025