Před pár lety se zdálo, že dovolená s elektromobilem je spíše dobrodružná expedice, než pohodová jízda. Dnes jsou ale možnosti už mnohem dál, ať už jde o samotný dojezd elektromobilu, ale i dostupnost nabíječek a rychlost nabíjení. Přesto se majitelům elektromobilů ještě stále vynořují otázky. Nyní si je zodpovíme.
Elektromobil je auto, ve kterém palivovou nádrž nahrazuje vysokonapěťová baterie a místo spalovacího motoru disponuje elektromotorem. Ve městě má výhodu extrémního zrychlení i nulových emisí, ale stále více se využívá i mimo něj.
Místo tankování se baterie nabíjí a bez problémů to můžete udělát tak doma, jako i ve městě, v nákupních centrech, na parkovištích či na dálnici.
V kompaktních modelech se dnes nejčastěji používají baterie s kapacitou od 50 do 60 kWh. Ty mají dojezd přibližně 350 až 450 km, takže každodenní dojíždění po okol&í zvládnete s dostatečnou rezervou. Na dlouhé cesty můžete dnes v nabídce najít už i modely s kapacitou okolo 100 kWh, které mají dojezd 600 km a více.
Na dlouhou trasu je však stejně dôležitá nejen velikost baterie, ale i rychlost jejího dobíjení. Nejmodernější elektromobily podporují vysoce výkonné 150 až 350 kW nabíječky, na kterých se baterie z 10 na 80 % může nabít přibližně za 15 až 20 minut.
Cestování na elektřinu tak připomíná štafetu přestávek. Palubní počítač vypočítá nejbližší vhodnou rychlonabíječku, vy si protáhnete nohy a po chvíli pokračujete dál. Trasa od nás až k Jadranu proto vypadá velmi podobně jako u auta se spalovacím motorem, jen s kratšími a o něco častějšími zastávkami. Ty však nejsou ke škodě.
Představa elektromobilu na cestě k moři už dávno není sci-fi, právě naopak. Klíčem k úspěchu a klidné dovolené je však dobré a detailní plánování.
Zapomeňte na spontánní zastávky na libovolném místě, v případě elektromobilu musíte být vždy o krok napřed. Naštěstí pro vás, v dnešní době už existuje řada aplikací, které vám s plánováním nabíjecích zastávek na trase pomohou.
Ukážou vám nejen polohu nabíjecích stanic na vaší trase, ale i jejich aktuální obsazenost a výkon. Některé automobilky mají dokonce vlastní systémy, které vám trasu přímo vypočítají s ohledem na dojezd a optimální nabíjení, abyste strávili nabíjením čo nejméně času. Kromě toho je třeba dodržovat i několik zásad pro dlouhou cestu.
První je nezapomenout si vždy celou trasu na dovolenou naplánovat předem a zjistit si všechny vhodné nabíjecí stanice. Druhou je využívání zejména rychlonabíječek, kde můžete potřebnou energii doplnit až dvakrát rychleji, než u klasické nabíječky.
Během nabíjení si dopřejte přestávku, odpočiňte si a načerpejte novou energii i vy. Pamatujte také, že je lepší zastavit na nabíjení o něco dříve, než zbytečně riskovat, že vám dojde energie někde na dálnici. Právě to je asi největší riziko, které vás může potkat, proto je dobré si přestávky plánovat a mít určitou rezervu.
Dojezd elektromobilu na delší cestě ovlivňuje řada věcí. Asi nejdůležitější je styl jízdy, kde plynulost šetří energii a může dojezd významně prodloužit.
Klíčovou roli hraje i rychlost obecně, vyšší rychlost znamená větší odpor vzduchu a tím i vyšší spotřebu energie. Významným faktorem je i terén, protože jízda do kopce vyžaduje více energie, ale dohnat to můžete pak z kopce.
Významný vliv na spotřebu energie má i používání klimatizace nebo topení. Alternativou k němu je efektivnější vyhřívání sedadel, u klimatizace pomůže nastavit vyšší teplotu. Vnější teplota okolí zase ovlivňuje celkovou efektivitu baterie, stejně tak i vyšší hmotnost zavazadel nebo počet lidí v autě.
Vlivem, který se podceňuje, ale je právě při dlouhé trase zásadní, je tlak v pneumatikách. Pokud byste je měli příliš podhuštěné, zvyšují odpor a tak auto spotřebuje více energie. Svůj vliv má i aerodynamika, takže pokud můžete, vyhněte se používání střešního boxu.
Vždy jezděte plynule, udržujte optimální rychlost, využívejte rekuperaci brzdění, s mírou používejte klimatizaci i topení, pravidelně kontrolujte tlak v pneumatikách a pokud je to možné, jezděte s čo nejnižší zátěží v zavazadlovém prostoru. Při plánování se snažte volit trasu s čo nejnižšími odchylkami v převýšení, ideálně bez hor.
Pro ty, kteří hledají nový či ojetý elektromobil na delší trasy, existuje více modelů. Jsou to například Tesla, prémiové Mercedes a BMW i Hyundai.
Tesla Model S už dlouhé roky patří k etalonům v segmentu elektromobilů a verze Long Range potvrzuje, proč tomu tak je. S udávaným dojezdem až okolo 650 kilometrů poskytuje dostatečnou rezervu i na náročnéjší trasy. Díky dvěma elektromotorům a pohonu všech kol nabízí skvělou trakci i dobré jízdní vlastnosti.
Mercedes-Benz EQS zase představuje vrchol elektrické mobility v podání luxusní značky. Verze 450+ s pohonem zadních kol se může pochlubit jedním z nejdelších dojezdů na současném trhu, podle WLTP překonává až 700 kilometrů.
Pokud chcete elektrické SUV, zajímavým je BMW iX. Spojuje praktičnost s působivým dojezdem a verze xDrive50 s pohonem všech kol a baterií s kapacitou přes 110 kWh nabízí dojezd až 630 km. Dva elektromotory zajišťují dostatek výkonu a kultivovanou jízdu, samozřejmostí jsou i kvalitní materiály v interiéru.
Svým aerodynamickým designem vás okouzlí i Hyundai IONIQ 6. Ten je stylový, ale přispívá i k vynikající efektivitě. Verze Long Range s pohonem zadních kol a baterií s kapacitou 77,4 kWh dosahuje dojezd více než 610 kilometrů.
zakoupené na runder.cz 18.04.2025
zakoupené na runder.cz 15.04.2025
zakoupené na runder.cz 08.04.2025
zakoupené na runder.cz 28.04.2025
zakoupené na runder.cz 11.04.2025
zakoupené na runder.cz 26.04.2025