Zima přináší různé výzvy pro interiér vašeho auta. Sníh, sůl, vlhkost, znečištění, suchý vzduch, mráz a občasné oteplení, to vše dává zabrat kobercům, čalounění, kůži, plastům i sklům. Zvláště v zimním období se proto je třeba o interiér vozidla starat více a to i s přihlédnutím na určitá místa či materiály.
Začít je potřeba u podlahy a koberců. Většina z vás asi používá textilní autokoberce , které jsou vizuálně hezčí. V zimě jsou ale určitě lepší gumové.
Zatímco textilní koberce jsou oblíbené pro svůj estetický vzhled a komfort, v zimě se více projevují jejich nevýhody. Více absorbují vlhkost, což může vést k tvorbě plísní a zápachu, navíc se v autě více hromadí sníh, bláto či voda. Koberce je tedy nutné častěji čistit a vysávat, ale ani to nemusí pomoci.
Naopak, gumové koberce vodu neabsorbují, takže nehrozí vznik plísní ani zápachu. Dají se snadno vyjmout, vyčistit nebo umýt. Stačí je opláchnout vodou, případně použít jemný čisticí prostředek a to je vše. Jednoduché, rychlé a účinné.
Gumové koberečky také efektivněji brání pronikání nečistot do interiéru vašeho auta, zejména do podlahy, což je v zimě obzvláště důležité. Platí však, že i pod gumovými koberečky se mohou hromadit kamínky, vlhkost nebo zbytky soli. Právě proto je třeba nezapomínat čistit i samotnou podlahu, obzvláště, pokud jste do auta nanosili sníh.
Pokud ještě v autě nemáte gumové koberce, můžete si je pohodlně koupit přes internet. Základem je ale, aby přesně seděly pro vaši značku, model a ročník. Jen tak mohou pokrýt celou podlahu pod nohama a zabrání jejímu většímu znečištění.
Druhou oblastí, na kterou se zaměřit, jsou skla a okna. Nemáme přitom na mysli jen jejich rozmrazování či vnější čištění, ale i čištění zevnitř.
Na skla v autě používejte pouze speciální čisticí spreje určené na sklo. Tyto prostředky zanechávají na skle ochranný film, který pomáhá snižovat rosení. Používejte k nim čisté hadříky z mikrovlákna, ty totiž nezanechávají šmouhy.
Aby skla na vašem autě vypadala co nejlépe, nejprve je jemně otřete suchým hadříkem, čímž odstraníte nečistoty. Následně naneste čisticí prostředek a čistěte sklo v pohybech do tvaru písmene Z, abyste se vyhnuli šmouhám. Nakonec otřete sklo ještě jednou čistým suchým hadříkem, odstraníte tak zbytky čisticího prostředku.
Velký pozor si je třeba u oken dávat i na jejich rosení a zamlžování. To nejčastěji vzniká vlivem znečištěných ventilačních otvorů, suchého vzduchu, kouření uvnitř auta nebo speciálně v zimě v důsledku páry z vydýchaného vzduchu.
V rámci prevence proto pravidelně kontrolujte i klimatizaci, topení a ventilaci a jejich činnost. Samozřejmostí by mělo být i jejich pravidelné čištění či dezinfekce. Kromě toho si můžete koupit i hadříky nebo spreje proti zamlžování které aplikujete na vnitřní stranu skel, kde vytvoří ochranný film proti výparům.
Další oblastí v interiéru auta, která dostává zabrat, jsou sedadla, čalounění a textilní části. V případě sedaček to platí pro textilní, jakož i kožené.
V zimě jsou totiž sedadla více náchylná na různé poškození způsobené vlhkostí, solí, špínou nebo sněhem z oblečení. Textilie mají tendenci absorbovat vlhkost, což vede k vytváření plísní a zápachu a právě během zimy jsou častěji vystaveny kontaktu s vlhkými oděvy, což může způsobit i opotřebení látky.
Auto proto častěji větrejte, sedadla musíte více a intenzivněji čistit a ideální je i jejich častější vysávání. Na odstranění skvrn používejte prostředky speciálně na autosedačky, pozor si však dejte na příliš mnoho vody nebo příliš drsné kartáče.
Pokud jde o kožená sedadla , ty jsou sice luxusní, ale v zimě si vyžadují oproti textilním ještě výraznější pozornost. Vlhkost může způsobit praskání nebo změkčení kůže, která také více udržuje nepříjemný zápach. Pro kůži používejte čisticí prostředky a kondicionéry, které ji udrží jemnou, pružnou a zabrání jejímu vysychání.
Před zimou je dobré kožená sedadla ošetřit impregnačním sprejem, který je ochrání před vlhkostí a nečistotami. Při jejich čištění se vyhněte používání vody v nadměrném množství, protože kůže je náchylná k poškození vlhkostí.
Při péči nezapomínejte ani na plasty, kovy a komponenty, jako jsou pedály, volant a řadicí páka, které se často používají nebo se jich dotýkáte.
Na plasty použijte jemnou utěrku z mikrovlákna a čisticí prostředek určený pouze na plast. Podle formy můžete zvolit sprej nebo pěnu, přičemž ta nejen čistí, ale i chrání plast před prasknutím a vyblednutím. Plasty mohou během zimy ztrácet barvu a pružnost, ale i v zimě na ně svítí slunce, takže nezapomínejte na jejich UV ochranu.
Na kovové části použijte čisticí prostředek určený na kov. Pokud je kov oxidovaný, použijte speciální čisticí pasty na kov. Na kovové povrchy můžete preventivně aplikovat i ochranný olej nebo vosk, které pomáhají předcházet jejich korozi.
K čištění volantu použijte speciální čisticí prostředek dle materiálu, z kterého je vyroben, ať už plast, guma nebo kov. Jemně otřete volant hadříkem z mikrovlákna, abyste odstranili prach a nečistoty. Pokud máte kožený volant, nezapomeňte na něj aplikovat kondicionér na kůži, aby se zachovala jeho pružnost a povrch.
Posledním detailem, na který si v zimě musíte dát pozor, jsou pedály. Ty jsou vystaveny znečištění z bot, bláta a soli, což způsobí jejich ošoupání a opotřebení. Čistěte je teplou vodou a jemným saponátem a po umytí je dobře vysušte.
zakoupené na runder.cz 02.04.2025
zakoupené na runder.cz 02.04.2025
zakoupené na runder.cz 02.04.2025
zakoupené na runder.cz 19.03.2025
zakoupené na runder.cz 23.03.2025
zakoupené na runder.cz 27.03.2025